Statystycznie 70-80% osób ma szansę ulec zarażeniu. Zjawisko zarażania się pasożytami jest bardziej powszechne niż się nam wydaje. Prawdopodobieństwo, iż udało się nam przeżyć 20-30 lat życia, a tym bardziej więcej, i nie być zarażonym stanowi tylko 20-30%.
Owsik ludzki (Enterobius vermicularis) jest zaliczany do rodziny gromady nicieni (Nematoda) i jest pasożytem przewodu pokarmowego. Zarażenie owsikami jest bardzo powszechne, zwłaszcza u dzieci.
Owsiki mechanicznie uszkadzają śluzówkę jelita, gdyż przywierają do niej za pomocą przyssawek. Zdarza się, że wwiercają się częścią swojego ciała w śluzówkę, aż do poziomu mięśni, w wyniku czego powstają mikrokrwawienia, ranki i ropienie. Produkty przemiany materii owsików zatruwają organizm toksynami, co prowadzi do pojawienia się alergii i swędzących zmian skórnych.
Owsiki to robaki wyglądem przypominające nitki bawełny ze zwężonymi końcami o długości od 5 do 12 mm. Owsiki pasożytują w dolnym odcinku jelita cienkiego, ślepej kiszce i w początkowej części okrężnicy. Samice owsików żyją około 4-5 tygodni i wtedy przedostają sie do odbytnicy i w okolicach odbytu składają jaja, a same giną. Wychodzeniu z odbytu samic towarzyszy uczucie swędzenia. Samica składa około 11 tyś. jaj tak małych że mogą swobodnie przenosić się np. z kurzem.
Wystarczy że jedno dziecko w przedszkolu lub żłobku ma jaja owsika na rękach albo na ubraniu, a już owsica przechodzi z rąk do rąk. Jajeczka owsików z palców, zabawek trafiają do buzi, potem do jelita gdzie wylęgają się dorosłe osobniki owsika.
Owsicą można zarazić się nie tylko przez bezpośredni kontakt z zarażonym, ale również drogą inhalacyjną poprzez wdychanie jaj owsika które zostały na pościeli, lub wraz z kurzem przemieściły się na meble, zasłony, zabawki czy inne zakamarki mieszkania.
Najczęstsze objawy zakażenia owsikami:
świąd odbytu, który nasila się w godzinach wieczornych
zaczerwieniona skóra w okolicy odbytu
wypryski w okolicy odbytu
brak apetytu
źle sypia, w nocy drapie się
obgryzanie paznokci, zgrzytnie zębami
problemy z koncentracją
nie może usiedzieć w jednym miejscu
bladość, ma podkrążone oczy
bóle głowy lub brzucha
osłabienie
czasem zaczyna ponownie moczyć się w nocy
może mieć zapalenie wyrostka robaczkowego.
mały wzrost,
krótkie palce rąk,
niedorozwój małżowin usznych,
wąskie czoło,
różne oczy,
rzadkie włosy, wypadanie włosów
U dziewczynek może dojść do zapalenia sromu i pochwy, co objawia się swędzeniem, pieczeniem oraz białymi upławami.
Po kilku tygodniach choroba daje znać o sobie. Dojrzałe samice - niewielkie nitkowate robaki - wieczorem wypełzają przez odbyt i zostawiają w jego okolicy tysiące drobniutkich jajeczek. Dziecko odczuwa nieznośne swędzenie. Wierci się, drapie, nie może spać.
Palce wędrują do buzi i maluch sam siebie zaraża. Co gorsza, owsicą można się też zarazić przez wdychanie jaj owsika, które zostały na pościeli albo powędrowały z kurzem na zasłony, zabawki, czy w inne zakamarki mieszkania. W stolcu malucha można dostrzec białe niteczki długości ziarnka ryżu (samice owsika).
Na noc zakładaj dziecku ściśle przylegającą pieluszkę lub ciasne majteczki, żeby jaja owsików nie skaziły pościeli. Nocne ciuszki przed wrzuceniem do pralki zlej wrzątkiem. Wypierz w 90°C i dokładnie wyprasuj. Jak najczęściej zmieniaj pościel. Najlepiej, by dokładnej przepierce i prasowaniu była poddana cała garderoba malca. Nie ominie Cię też generalne sprzątanie i pranie wszystkiego, na czym tylko jajka owsików mogły zostać.
Jak najkrócej przytnij dziecku paznokcie, a na noc wkładaj mu rękawiczki z jednym palcem, żeby ograniczyć drapanie w okolicach odbytu. W ciągu dnia kilkakrotnie podmywaj malca. Jeśli skóra wokół odbytu jest zadrapana, po każdym myciu smaruj ją kremem.
Zarobaczenie, grzybica i zakażenia pierwotniakami lamblia, daje uboczne efekty w postaci np. alergii, nerwicy, złych stanów psychicznych, ciągłego zmęczenie oraz słabej odporności na zakażenia bakteryjne czy wirusowe.
Podczas oczyszczania wskazane jest codzienne pranie i prasowanie bielizny.
Jeżeli owsica nie zostanie wyleczona, będzie dochodzić do ponownego samo zarażania się, ponieważ wydalone jaja owsików już po kilku godzinach stają się inwazyjne.
Strona została opracowana na podstawie fachowego piśmiennictwa, doświadczeń i opinii klientów oraz specjalistów. Materiały umieszczone na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny w żadnym przypadku nie zastąpią porady lekarza. Żadne oświadczenie, stwierdzenie, opinia lub informacja odnosząca się do któregokolwiek suplementu diety nie mogą zastępować porady lekarskiej. Oferowane suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Produkty CaliVita należą do suplementów diety, które uzupełniają normalną dietę. Powinno się dokładnie przeczytać informacje umieszczoną na polskiej etykiecie produktu, a w przypadkach pytań zasięgnąć opinii specjalisty.